To proste ćwiczenie pomoże Ci opanować narzędzie, które bardzo przydatne jest w projektowaniu np. sygnetu (element logo).

1. Rysuję dwa obiekty. Ja wykorzystałam dwa koła. Na zrzutach ekranu zobaczysz dwie techniki wycinania kształtów. Możesz narysować obojętnie jaki kształt (koło, kwadrat, prostokąt).
wycinanie kształtów w Adobe Illustrator

Adobe Illustrator CS6. Rysujemy dwie figury geometryczne

Z dwóch okręgów chciałam wyciąć półksiężyc. Kolory kształtów są takie same, co utrudnia mi wycięcie odpowiedniej formy. Dlatego zmieniam kolor na biały oraz pozbywam się obrysu. Dzięki takiemu zabiegowi mam podgląd i mogę (przed wycięciem) łatwo edytować wycinany kształt. 
By zmienić kolor zaznaczam obiekt i wybieram kolor jaki chcę, no ja wybrałam biały. 
Biały okrąg jest niewidoczny i łatwo mogę zobaczyć jaki chcę mieć efekt końcowy. Widzisz różnicę?

Zaznaczam obiekty, tak jak widać na rysunku poniżej. Jak? Klikam myszką na jedno koło i z klawiszem shift drugi obiekt. W ten sposób mam dwa zaznaczone obiekty. Ten sposób radzę zapamiętać, bo przy wielu obiektach jest niezawodny. 

Technika 1. Pathfinder/Odnajdywanie ścieżek
Jeżeli nie masz tej ikonki na pasku bocznym, to jest w Window/Okno. Ja chcę wyciąć obiekt tak, by został czarny kształt półksiężyca. Jak widać Pathfinder pokazuje jak będzie wyglądać obiekt po wycięciu. 
Jeszcze przed wycięciem zobacz obrys podglądu obiektów. Widzisz, są dwa obiekty. 
Wycinam mój Księżyc i jak widać na obrazku został tylko jeden obiekt. 
Czasami przy wycinaniu zostają dodatkowe punkty ścieżki, które trzeba usunąć. Mój obiekt nie ma dodatkowych punktów. Koniec. 
Technika 2. Narzędzie Shape Builder
To narzędzie jest bardziej elastyczne. Następnym razem pokażę jak w pełni go wykorzystać. Będę robić butelkę z okręgów i prostokąta.
Znów mam swoje dwa okręgi. Możesz narysować je na nowo, ja użyłam skrótu klawiaturowego ctrl+z, tyle razy, by powrócić do stanu pierwotnego. I szczerze, to szybciej jest narysować dwa kształty niż tak klikać. Ale chciałam pokazać Ci, że i tak można. Tym razem zmieniłam kolor jednego koła. Łatwiej będzie zobaczyć różnice w działaniu tego narzędzia. 
Koło jest pomarańczowe. Wybrałam narzędzie Shape Builder (po lewej stronie paska narzędzi, widzisz? Co zrobiłam? Zaznaczyłam dwa obiekty. Teraz widać jak pomarańczowy okrąg tworzy dwa pola. 
Jak najadę kursorem myszy to pokazuje mi się zaznaczone pole. Mam dwie opcje do wyboru: dodawanie (przy kursorze myszy pokazuje się plusik) lub odejmowanie (muszę użyć lewego klawisza alt. Ja chcę wyciąć, więc wciskam klawisz alt i odejmuje zaznaczone pole.  
Tak to wygląda. Wycięłam środek. Zrobiły mi się dwa półksiężyce. Teraz mogę zwykłym delete usunąć pomarańczowy półksiężyc. 
Czy teraz widać, że są to osobne obiekty? 
W pierwszym przykładzie wycinania, wystarczyło zaznaczyć cały obiekt, jeden klik i wycięte. No w tej technice jest wiele możliwości. Ja wycinam. 
Widzisz? Mam koło czarne i coś na kształt półkoła w kolorze pomarańczowym. Zobacz niżej. 
Po zaznaczeniu obu obiektów i wybraniu narzędzia mogę usunąć ten pomarańczowy obiekt, który stworzy mi mój półksiężyc. Pamiętaj! Gdy chcesz odjąć zaznaczone pole, to wciśnij lewy Alt. 
I wycięte. 
Wycinanie obiektów za pomocą narzędzia Pathfinder/ możesz szybko i bez zbędnych ceregieli wyciąć obiekt. Druga metoda ma więcej możliwości. Przy wycinaniu obiektów radzę korzystać z tych dwóch narzędzi. 

P.S. 
Podobał Ci się ten tutorial? Napisz jwaniowska@gmail.com
Back to Top